Coworking-undersøkelse vinter 2023
Det samlede belegget blant tilbyderne av fleksible kontorer har holdt seg stabilt på 81 prosent siden forrige undersøkelse i august 2022. Markedet har det siste året vært mer balansert enn tidligere, der etableringstakten er lavere og de nye plassene absorberes raskere i markedet.
I snitt oppgir aktørene at belegget må ligge over 77 prosent for at sentrene skal gå med overskudd. 58 prosent av sentrene i undersøkelsen oppgir et belegg i lønnsomt terreng, ned fra 69 prosent i august.
En strammere markedsbalanse med stabilt høyt belegg skulle tilsi at flere sentre nå kan drive lønnsomt. Hovedsakelig på grunn av en betydelig økning i kostnader, har break even for 35 prosent av sentrene økt med i gjennomsnitt 5 prosentpoeng siden forrige undersøkelse i august 2022.
